Ko simbolizē deja?

Deja mums var daudz ko pastāstīt, ir tikai jāmācās to izprast. Laika gaitā dejas veids paliek arvien dažādāks, un katrs var atrast sev vispiemērotāko tās raksturojumu. un nav pat vajadzīgs kredīts bez darba vietas!

Neverbālā komunikācija
Neverbālā komunikācija, tā ir sazināšanās veids bez vārdiem. To var izteikt ar žestiem, mīmiku un ķermeņa kustībām. Deja ir lielisks veids, kā ar ķermeņa valodu un sejas kustībām mēs varam nodot kādu vēstījumu citam. Deja ir komunikācija gan partneru starpā, gan kā dejotajam ar skatītāju. Solo dejā, kur uzstājas tikai viens izpildītājs, tiek parādītas emocijas no vienas personas. Dejojot var izpaust savu iekšējo pasauli. Radot horeogrāfiju, vienmēr tiek radīta saruna starp dejotājiem, tiek izdejots vesels stāsts. Vai tas ir skumjš, jautrs, vai mīlestības pilns, ir atkarīgs no mūzikas un deju kustības. Nepārliecināti, vai pat bailīgi cilvēki, bieži vien arī tie, kuri nav īpaši komunikabli, arī nevar iedejoties – ķermenis ir stīvs, kustības sanāk smagnējas, ir redzams saspringums. Deja var parādīt arī to, vai cilvēks melo vai nē. Ir grūti notēlot prieku un laimi dejā, ja pats dotajā momenta esi apbēdināts.

Ceremonijas deja, māksla
Kāzu deja ir skaistākā ceremonijas deja starp diviem cilvēkiem. Tā ataino mīlestību. Pāru deja ar savu mīļoto partneri ir visskaistākā deja, kāda vien var būt. Tai var izvēlēties mūziku, kas ir sirdij tuva un pielikt klāt horeogrāfiju. Kāzu dejai nav jābūt sarežģītai, galvenais, lai partneri jūtas ērti viens ar otru. Obligāti nav jābūt standarta valša izpildījumam, šobrīd jau kāzu dejas variē no klasikas lēnās dejas līdz ātram, eksotiskam salsas izpildījumam.
Lielos pasākumos deja tiek rādīta, lai izklaidētu skatītājus. Tie ir šovi, ar daudz izpildītājiem, veidojot skaistu kompozīciju uz skatuves. Šovā uzsvars tiek likts uz izpildītāju daudzumu; jo vairāk, jo labāk. Šovi ir krāšņi, tas ir kā teātris, kas uzvests uz skatuves – tikai bez vārdiem.

Vēstījums pretējam dzimumam
Kā jau sākumā tika minēts, dejai ir neverbāla nozīme – arī simpātiju izrādīšana un iekarošana. Jau no seniem laikiem, sievietes, meklējot īsto partneri, cenšas piesaistīt savu uzmanību ar dejas palīdzību. Pretējais dzimums vienmēr pievērsīs uzmanību skaistai, virtuozai dejai, tāpat arī pieskaņotam apģērbam. Ja divi cilvēki bez grūtībām sadejojas, tad arī dzīvot kopā būt tikpat viegli.

Nacionālā piederības deja – tautas mūzikas pavadībā
Deja ir veids, kā tiek izrādīta piederība savai valstij. Tautas dejas ir jau no seniem laikiem aizgūta tradīcija. Tās sniedz ieskatu pagātnē, kā mūsu senči svinēja svētkus – uzģērbjot tautas tērpus, kuri bija raksturīgi tikai konkrētam apgabalam. Tautas dejās tiek izdejotas precības, bēdas, ikdienas ainas. Lielos starptautiskos pasākumos, dejotāji prezentē savu valsti ar tautas mūziku un nacionālo tautas apģērbu. Latviešiem, īpaši dejai veltīti ir Vispārējie Dziesmu un Deju svētki, kas notiek reizi 5 gados. Tiek uzvests liels koncerts, kur sanāk kopā visas Latvijas dejotāji. Skatītāji var vērot skaistus ornamentus, ko mākslinieki izdejo.

Rituāla deja
Rituāli ir gan individuāla, gan visas kopienas deja ar mērķi, iegūt sev kādu labumu. Jau senos laikos cilvēki ticēja dejas stiprajam spēkam. Rituālos ar deju tika pielūgti augstie Dievi, veltot viņiem krāšņas dejas. Dejas bija aktīvas, tika izlikta visa enerģija, jo Dievus bija grūti pielūgt. Arī tērpi bija krāšņi un ļoti dekoratīvi. Daudzos rituālos, dejai papildus nāk palīglīdzekļi, ar ko izpausties. Tie ir rituāla koki, akmeņi, degošas lāpas, pat dzīvnieki.